Droit au but – Prosto do celu

26 maja 1993 roku. Rozpoczynała się 43 minuta spotkania na stadionie w Monachium. Ten mecz był dla Basile Boli wyjątkowo trudny. Już na początku spotkania w starciu z rywalem doznał kontuzji kolana, ale przecież nie mógł zejść z boiska z tak „błahego” powodu, nie w najważniejszym spotkaniu sezonu, w finale Pucharu Europy! Z grymasem bólu na twarzy walczył dalej, choć wydawało się, że jest to walka skazana na porażkę. Grał przecież przeciwko wielkim „Rossoneri”. Baresi, Costacurta, Maldini, Rijkaard czy Van Basten to nazwiska które wzbudzały podziw i szacunek. Dodatkowo, przeciwnik był tego dnia wyjątkowo dobrze dysponowany. Od pierwszego gwizdka Basile musiał, wraz z kolegami, odpierać wyjątkowo groźne ataki przeciwnika. Na szczęście za plecami mieli Fabiana Brtheza, który dwoił się i troił w bramce co rusz zapobiegając utracie gola. W jednej z nielicznych szarż Abedi Pele wywalczył rzut rożny, który sam wykonywał. Basile widział piłkę nadlatującą wprost na jego głowę, wyskok, idealne złożenie i …. piłka poleciała prosto do celu ….. Gooooooool! Zdobył bramkę po której „Rossoneri” już się nie podnieśli, druga połowa to tylko oczekiwanie na końcowy gwizdek. Gdy wreszcie zabrzmiał w 90 minucie, mógł wraz z kolegami rozpocząć szaleńczy taniec radości. Nie słyszał już głosu stadionowego spikera, które poinformował cały świat, że w sezonie 1992/1993 Puchar Europy zdobył – Olympique Marsylia!

Szanowni Państwo,  przyszła pora na prezentację ostatniego uczestnika VIII Międzynarodowego Turnieju Sokolika o Puchar Słonecznej Tłoczni, któremu organizatorzy przyznali status gwiazdy imprezy. Będzie to oczywiście Olympique Marsylia. Założony w 1899 roku jest jednym z najbardziej utytułowanych francuskich klubów piłkarskich. 9 razy zdobywał mistrzostwo kraju, a 10 razy Puchar Francji. Zdobyty w 1993 roku Puchar Europy (odpowiednik obecnej Ligi Mistrzów) jest jedynym tryumfem francuskiej drużyny w tych najważniejszych klubowych rozgrywkach piłkarskich w Europie. Na herbie Marsylczyków dumnie widnieje, napisana złotymi literami sentencja DROIT AU BUT- Prosto do celu. Celem rocznika 2008 akademii Olympique Marsylia w przyszłym roku będzie Stary Sącz i zwycięstwo w prestiżowym Sokoliku. Jednak mając w pamięci jakie zespoły wezmą udział w naszej imprezie, droga do tego będzie z pewnością bardzo kręta.

Korzystając z okazji Organizatorzy Turnieju Sokolika chcieliby złożyć najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim naszym Uczestnikom i Sympatykom, ale także wszystkim Kibicom Piłkarskim w Polsce i na Świecie. Zawodnikom życzymy, aby Wasz występ w Starym Sączu był zaledwie początkiem Waszej przygody piłkarskiej, na końcu której czekają na Was reprezentacyjne koszulki. Życzymy Wam, abyście podobnie jak Basile Boli w finale Pucharu Europy, nie poddawali się przy pierwszych trudnościach i zawsze wierzyli w osiągnięcie zamierzonego celu. Jeśli ktoś z Was w przyszłości wybiegnie na murawę w białoczerwonej koszulce z orłem na piersiach aby reprezentować nasz kraj, to spełnią się nie tylko Wasze, ale i nasze marzenia. Natomiast Trenerom i wszystkim Kibicom życzymy by wynieśli z naszej imprezy same pozytywne emocje i wspomnienia. Niech piłka nożna w wykonaniu tych najmłodszych łączy wszędzie tam, gdzie na co dzień jesteśmy podzieleni.

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!