Po raz pierwszy w Polsce !!! RB Leipzig -Niemcy

Pierwsza gwiazda przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Turnieju Sokolika o Puchar Słonecznej Tłoczni w zaledwie 8 sezonów z piątej ligi krajowych rozgrywek piłkarskich awansowała do … fazy grupowej Ligii Mistrzów, a jako beniaminek Bundesligi, zajęła w końcowej tabeli rozgrywek 2016/2017 drugie miejsce. Aby tego dokonać RasenBallsport Leipzig ev, czyli RB Leipzig, potrzebował prawdziwych skrzydeł. W tym przypadku chodzi o potężnego sponsora jakim jest firma Red Bull. Jednak sukcesy związane są nie tylko z nakładami finansowymi, a przede wszystkim z bardzo dobrą polityką kadrową. Bez wydawania na wzmocnienia milionów euro, włodarze “Czerwonych Byków” zbudowali klub od podstaw, który z roku na rok spełniał stawiane przed nim zadania. Architektem sukcesu w ich pierwszym sezonie rozgrywek Bundesligi jest trener Ralph Hasenhuttl. Uwagę klubu z Lipska zwrócił na siebie dwoma bardzo dobrymi sezonami z zespołem FC Inglostadt 04, który pod jego rządami najpierw awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech, a w kolejnym sezonie mimo skromnych środków finansowych na wzmocnienia, utrzymał się w Bundeslidze. Siedzibą RB Lipsk jest mieszcząca 45 tyś. widzów Red Bull Arena. Przepiękny obiekt, zbudowany w 2004 roku, wewnątrz starego Zentralstadion (który mógł pomieścić nieznacznie powyżej 100 tyś. osób!), był miejscem rozgrywania spotkań Mistrzostw Świata w 2006 roku.
Próżno szukać w składzie zespołu seniorów gwiazd światowego formatu, jednak w krótkim czasie klub z Lipska stał się jedną z głównych sił w lidze niemieckiej, a w tym sezonie wyrusza na podbój Ligii Mistrzów. Strategią klubu jest zbudowanie swojej siły w oparciu o wychowanków swojej szkółki piłkarskiej. Akademię “Die Roten Bullen” zbudowano za 35 milionów euro i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Swoje umiejętności piłkarskie szlifuje w niej około 250 zawodników z całego świata. Na terenie akademii znajdują się cztery pełnowymiarowe boiska o naturalnej nawierzchni, dwa pokryte nawierzchnią sztuczną i wiele mniejszych boisk przeznaczonych dla najmłodszych zawodników. Mimo, że oddana została do użytku w 2015 roku już prowadzone są prace przygotowawcze do jej rozbudowy. Na autokarze drużyny RB Lipsk widnieje napis “Najszybsza droga do przyszłości” – dla klubu z Lipska tą drogą jest szkolenie na najwyższym poziomie w najlepszych możliwych warunkach we własnej akademii i stawianie na swoich wychowanków w drużynach seniorskich.
O sile niemieckiej piłki nożnej nikogo nie trzeba przekonywać. W tym roku mieliśmy okazje po raz pierwszy gościć zawodników zza naszej zachodniej granicy w Starym Sączu. Mimo ich debiutu na naszej imprezie, wypadli znakomicie. W 32 zespołowej stawce naszpikowanej znakomitymi akademiami piłkarskimi zwycięzcą okazała się Hertha Berlin BSC, a Union Berlin zajął znakomite 8 miejsce. Tym bardziej cieszymy się, że ponownie będziemy mieli okazję gościć przedstawiciela niemieckiej piłki nożnej na Turnieju Sokolika. Czy “Czerwone Byki” zmiotą swoich przeciwników z boisk w Starym Sączu?
Już się nie możemy doczekać, aby się o tym przekonać.

Opracował: Paweł Pawel Lipkowski